Završna izložba maturalnih radova koju upriličujemo svake godine uvijek nas iznova iznenadi raznolikošću tema, materijala i likovnih pristupa. Naslovnice knjiga, animacije, skulpture, scenografska rješenja, ilustracije, ukusno aranžirani izlozi, promišljena osmišljavanja prostora - trud i znanje uloženi u završne radove podsjećaju nas na to da je nakon četiri godine stasala još jedna generacija likovnjaka različitih senzibiliteta i pogleda na likovnost. Ono što je pak zajedničko svim radovima (pa tako i generaciji 2012./2013.) jest komunikativnost, otvorenost.
Bilo da se radi o aranžerima (koji su istraživali brojne vizualne mogućnosti na području odnosa prodajni proizvod – prostor – publika i svojim radom ostavili trag u urbanome prostoru), scenografima (koji su nakon iščitavanja literarnog predloška, detaljne književne i scenografske analize teksta vizualizirali dramaturški napon prostora scenografskim skicama, slikanim prikazima i prostornim oblikovanjem u maketi), grafičkim dizajnerima (koji svojim naslovnicama nedvosmisleno daju naslutiti priču koja se skriva između korica, svojim grafičkim mapama otkrivaju vlastiti doživljaj bliskog okruženja, a svojim animacijama otvoreno progovaraju o problemima mladih), kiparima (koji su se, osim Nives, mahom odlučili za uporabne predmete) te industrijskim dizajnerima (koji su se ove godine odabrali baviti projektiranjem te oblikovanjem interijera kojim su pokazali umijeće najsvrhovitijega mogućeg uređenja maloga prostora) – jedno je očito – generacija 2012./2013. bježi od nerazgovijetnosti, zatvorenosti, zakukuljenosti, to je generacija mladih dizajnera kojima je cilj otvorenost, komunikativnost i jednostavnost, upravo ono čime današnje vrijeme oskudijeva.
S tim u vezi, zaželimo im svima puno sreće u budućnosti, hrabar ostanak u svijetu likovnosti i uspješno dešifriranje stvarnosti i svijeta koji se otvara pred njima.
Smilja Tolić, prof.
|