"Spajalica" 2014.

Martina Brkić i Niko Bravarić, učenici 3.a razreda Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, odjela Grafički dizajn, od 15. do 18. svibnja 2014. godine sudjelovali su u Street (kao) Art radionici organiziranoj za riječke srednjoškolce. Radionicu je vodila Petra Mrša. Cilj je radionice bio motivirati učenike za mijenjanje uobičajene percepcije ulice. Ako za ulicu kažemo da je dio muzeja, pred učenike je postavljen zadatak kako se mijenja percepcija stvari koje u njoj nalazimo, kako gledamo na pojedini prozor, vrata, zid, pločnik… Srednjoškolci su vođeni u promišljanju kako ulice oko muzeja likovno učiniti njegovim sastavnim dijelom. Šetnjama, razgovorima i prepričavanjem doživljaja birali su motive u prostoru grada i stvarali najdraže “umjetničke izloške”. Odabrani motivi tako preoblikovani u “umjetničke slike” obogatili su prostor oko muzeja. Uz ta “umjetnička djela” učenici su ispričali vrlo zanimljive priče koje su privukle građane U tim je trenucima cijeli prostor u kojemu su učenici vršili likovne intervencije oživio i okupio velik broj građana, što je i bio cilj radionice. Učeničko istraživanje i likovno stvaranje na odabranim predmetima bilo je osnova za priče u koje su uveli i elemente fikcije, čime su kreirali alternativnu scenografiju prostora, odnosno “otvorili su” muzej ulice koji pripada svima.
Laura Herceg, mag.educ.art.