Učenici aktivni građani u borbi protiv gladi

Četvrtak 22. svibnja na Filozofskom fakultetu u Rijeci predstavljen je projekt >Učenik - aktivni građanin u borbi protiv gladi< kojeg su osmislili učenici Prometne škole u Rijeci uz mentorstvo prof. Mire Žepina. Projekt se izvodi od 2012. godine u Prometnoj školi u okviru Građanskog odgoja u svrhu razvijanja socijalne osjetljivosti i spremnosti za pomoć socijalno ugroženim osobama iz užeg i šireg društvenog okruženja, promicanja pozitivnih sustava vrijednosti, empatije i brige o drugima i zajednici, te senzibiliziranje i poticanje na aktivno sudjelovanje ostalih društvenih struktura u suzbijanju gladi. Pod vodstvom prof. Laure Herceg učenici Škole za primijenjenu umjetnost, odjela za grafički dizajn, izradili su slikovnicu >Glad, glad, glad< sačinjenu od učeničkih Iikovnih uradaka, inspiriranih pjesmom >Glad< u kojoj Ana Godić, bivša učenica Prometne škole, iznosi osobno iskustvo gladi. Slikovnica je namijenjena prodaji, a sredstva ostvarena prodajom iskoristit će se u svrhu pomoći siromašnoj djeci i mladima iz našeg okruženja. Uz slikovnicu, od likovnih radova nastala je izložba. U izradi slikovnice učestvovali su učenice 2a razreda Katarina Perčinić i Lea Labrović, iz 3a Ida Krstulović, Erika Milič, Niko Bravarić, Petra Šporčić, Martina Brkić, Tereza Vukić i Anamarija Zaro iz 4a razreda. Simbolika teksta i simbolika likovnoga jezika čine ovu slikovnicu sadržajno i likovno skladnom i bogatom, slikovnicom koju bi svatko trebao imati kao opomenu da ne zaboravi koliko je svaki čovjek nezamjenjiv u ukupnosti života.
Laura Herceg, mag.educ.art.