''U prostorima tišine''

U Ustanovi  ''Ivan Matetić Ronjgov'' u petak 4. listopada u 19,00 sati održana je promocija knjige poezije Vesne Miculinić- Prešnjak ''U prostorima tišine“ koju likovno prati istoimena grafička mapa te izložba ilustracija.

Tijekom prošle školske godine korelacijom dvaju nastava predmeta, Ilustracije i Grafičkih  tehnika, nastale su ilustracije i grafička mapa. U rad su bili uključeni učenici 3.a razreda odjela Grafičkoga dizajna pod vodstvom mentorica: Laure Herceg, mag.educ.art i Zrinke Kralj, prof.savjetnice, akademske slikarice i grafičarke. Učenici su u okviru nastave predmeta Ilustracija crtali skice temeljene na pročitanim pjesmama riječke književnice Vesne Miculinić Prešnjak. Slobodno su interpretirali literarni predložak pazeći na usklađenost teksta i slike, tvoreći jedinstvo zamisli, čistoću izraza i harmoničnost cjeline. S formalne strane u njihovim radovima dominira narativnost, konkretnost i direktnost situacije. Nakon analize likovnih radova te odabira najkvalitetnijih skica učenici realiziraju ilustracije na hamer papiru u tehnici tuša. Na papiru se, putem njihovoga djelovanja, pojavljuju slobodne linije, oblici, tamne plohe. Svi su ti elementi raspoređeni na površini nekim pravilom kako bi se dobio sklad i ljepota plohe. Svaka od prikazanih struktura djeluje optički osebujno, a u sastavljanju cjelokupnog reda i sklada na plohi u radovima dominiraju estetski oblici koji usklađuju međusobne odnose unutar kompozicije. Na nastavi predmeta Grafičke tehnike učenici prilagođavaju iste za realizaciju u tehnici bakropis. Po završetku obrade matrica na pocinčanoj ploči učenici otiskuju matrice u deset primjeraka. Promatrajući prikazane učeničke grafičke listove može se zapaziti individualni karakter, temperament i emocionalno stanje osobe koja ih je izradila.

Moderatorica programa bila je naša bivša učenica Doris Pandžić, prof.
Stihove je kazivala Eda Harbaš, a Anton Šuljić recenzent je knjige poezije.

Publika Anton Šuljić recenzent, autorica o pjesmama, moderatorica programa Doris Pandžić, prof., stihove je kazivala Eda Harbaš Eni Brušnjak u ime autora ilustracija i grafičke mape Harmonija teksta i slike O grafičkim listovima jquery lightbox video playerby VisualLightBox.com v5.7