Projekt "Međunarodni dan džeza" 2014.

UNESCO je odredio 30. travnja kao Međunarodni dan džeza s ciljem isticanja džeza i njegove diplomatske uloge u ujedinjavanju ljudi u svim dijelovima svijeta. Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci ove se godine uključila u navedeni projekt jer smatra da glazbena i likovna umjetnost imaju velik broj zajedničkih dodirnih točaka, da se međusobno nadopunjuju te da obje koriste univerzalan jezik u kojemu svi ljudi mogu uživati u raznovrsnim interpretacijama djela obiju ovih umjetnosti. Učenici 3.a i 4.a razreda odjela Grafički dizajn pod mentorstvom Laure Herceg, mag.educ art., izradili su slike i animacije na temu glazbe hrvatskih džez-glazbenika. Učenici su istražili način komunikacije glazbenim oblicima kojima umjetnik komunicira, pronalazili istoznačnice u likovnom jeziku. Materijalnu razinu, tj. prepoznavanje glazbenoga motiva ili teme, prenosili su u likovne medije, a zatim su prenosili glazbene poruke pomoću likovnoga jezika u slikarsko područje. Za duhovnu razinu zaslužan je eminentni riječki džezist Elvis Stanić koji je svojim posjetom motivirao učenike da usvoje individualne značajke glazbenoga umjetnika, koje ostavljaju trag na likovnom izrazu. Njegova glazbena stvaralačka snaga, njegov način sviranja ili njegova metoda muziciranja, te njegova individualnost, vidljivi su u stvaralačkoj snazi likovnih radova učenika, u njihovu načinu oblikovanja te u njihovoj individualnosti reinterpretacije poslušane glazbe. U realizaciji ovih zadataka učenici su koristili psihološke faktore: slušanje, mišljenje, emocije i maštu, te motoriku ili geste. Za postav izložbe u HKD-u na Sušaku zaslužni su: ravnatelj Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci Damir Šegota, profesor, Zrinka Kralj, profesorica savjetnica , akademska grafičarka i slikarica i Ines Milčić, profesorica, akademska kiparica.
Koordinatorica projekta: Laura Herceg, mag.educ.art.