International Children’s Exhibition of Fine Arts LIDICE

Međunarodna dječja izložba likovnih umjetnosti Lidice (ICEFA Lidice) osnovana je 1967. godine u spomen na djecu žrtve iz češkog sela Lidice koje su ubili njemački nacisti, kao i sva druga djeca koja su poginula u ratovima.

Iako je u početku bila nacionalna, ova je izložba postala internacionalna 1973. godine i od tada je postala poznata među djecom i učiteljima ne samo u našoj zemlji nego doslovno u cijelom svijetu. U posljednjih nekoliko godina, više od 25.000 vrlo dobrih umjetničkih djela redovito dolaze djeca ne samo iz Češke i Slovačke nego i iz drugih 60-70 zemalja, uključujući i one daleke kao što su Kina, Indija, Japan, Kenija, Malezija, Filipini, Šri Lanka ili Zimbabve.

Izložba je 2018. godine dobila nagradu Gratias Agit (bivši Jan Masaryk Gratias Agit) ministra vanjskih poslova Češke Republike za širenje dobrog imena Češke u inozemstvu.

Ovogodišnja tema, odabrana je u suradnji s UNESCO-om, nešto što prožima naše živote, prati nas gdje god idemo - od potplata naše cipele i asfalta naših puteva do ljepote vatrometa: KEMIJA

Ove su godine dobili ukupno 16515 likovnih radova iz sljedećih zemalja: Argentina, Armenija, Australija, Austrija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Brazil, Bugarska, Kambodža, Kanada, Hrvatska, Kuba, Cipar, Egipat, Estonija, Finska, Gruzija, Njemačka, Velika Britanija, Mađarska, Kina, Indija, Indonezija, Iran, Izrael , Kazahstan, Koreja, Jug, Kosovo, Latvija, Litva, Luksemburg, Malezija, Meksiko, Moldavija, Mongolija, Crna Gora, Maroko, Mijanmar, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Pakistan, Palestina, Filipini, Poljska, Rumunjska, Rusija, Saudijska Arabija, Srbija, Singapur, Slovenija, Južna Afrika, Šri Lanka, Švedska, Švicarska, Tadžikistan, Tajland, Turska, Turkmenistan, Ukrajina, SAD, Uzbekistan, Venezuela, Zimbabve.

NAGRADE

Pri ocjenjivanju 47. izdanja dodijeljene su medalje i pohvale učenicama naše Škole.

Medalja:
·         Bego Karla
·         Cunjak Emily

Priznanje:
·         Brozović Andrea
·         Filipović Gabriela
·         Filipović Nikolina
·         Skitarelić Lucija

Karla Bego Emily Cunjak Andrea Brozović Gabriela Filipović Nikolina Filipović Lucija Skitarelić lightbox programby VisualLightBox.com v6.1