Izložba plakata "Pekara sa srcem"

"Stanite, uključite se, osjetite i djelujte"

U atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, u ponedjeljak, 19. prosinca 2016. u 19,00 sati otvorila se izložba Plakata „Pekara sa srcem“. Izložba je sastavnica projekta „Učenik – aktivni građanin u borbi protiv gladi“ kojeg su osmisli učenici Prometne škole, Rijeka a ilustracije i plakate realizirali učenici odjela Grafički dizajn Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci. Cilj projekta je ostvaren usmjeravanjem učenika na razmišljanje i donošenje vlastitih zaključaka o građanskoj odgovornosti prema socijalno ugroženim skupinama i pojedincima. Promicanje pozitivnih sustava vrijednosti, empatije i brige o drugima u zajednici. Realizacija projekta započela je prošle školske godine na nastavi Ilustracije pod mentorstvom Laure Herceg, mag.educ.art. U razgovoru s učenicima prepoznat je problem gladi kod socijalno ugroženih skupina ljudi u školi i u gradu. Učenici su započeti realizaciju plakata „Pekara sa srcem“ izradom skica za plakat, analizom skica i dodatnim uputama vezanim uz konačno likovno rješenje. Produkt su skenirali, doradili na računalu i pripremili za tisak. Osnova je svake ilustracije crtež rađen tušem. Korišten je grafizam za postizanje prikaza volumena i prostora. Boju ilustratori koriste za iskaz emocionalnoga stanja i u suglasju s ilustriranim sadržajem. Autori ilustracija koriste degradirane boje kojima oblikuju i postižu savršen sklad svojih emocija i sadržaja teksta plakata. Temu ilustratori reinterpretiraju pomno biranim motivima, čistim likovnim jezikom. Ni jedna nas ilustracija ne ostavlja ravnodušnima. Svaka zove na sudjelovanje, uspostavlja komunikaciju s gledateljem. Traže njegovo emocionalno i misaono uključenje. Naj kvalitetniji plakati učenika četvrtog razreda: Sofie Valenta, Antonia Filipovića i Ivora Tamaruta tiskani su i postaviti će se u pekare sa svrhom senzibiliziranje građanstva i poticanje na aktivno sudjelovanje ostalih društvenih struktura s ciljem suzbijanja gladi u gradu i šire.
Laura Herceg, mag.educ.art.

Antonio Filipović