IZLOŽBA-PROJEKT „Vidi moju šutnju“

U četvrtak, 7. travnja 2016. u 18 sati, otvorena je izložba u prostorijama Narodne čitaonice (odjela Gradske knjižnice Rijeka, Korzo 24) pod nazivom „VIDI MOJU ŠUTNJU“. Na izložbi su predstavljeni plakati učenika 4.a razreda i promotivni letci učenika 3.a razreda, grafičkog usmjerenja, koji su ostvareni na predmetu Grafički dizajn, kod profesorice Jasmine Bukša i u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb, Podružnica obiteljski centar Rijeka. Nakon otvorenja izložbe organizirana je i likovna radionica za sve posjetitelje na temu MOJI OSJEĆAJI koju su pripremili učenici 3.a razreda (I. Tamarut, K. Šušnjara, S. Valenta). Izložba ostaje otvorena do 20.04.2016.

Suradnja koja traje već 5. godina između Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci i podružnice Obiteljski centar Primorsko-goranske županije u Rijeci i ove godine nastavila se završnom izložbom, koja je bila rezulat radionica u Centru za socijalnu skrb Rijeka, pod stručnim vodstvom Nine Vela Vrabec, dipl.soc.pedagoginje, na temu o osnovnim ljudskim emocijama; strahu, ljutnji, tugi i radosti. Radionica je uključivala svakog učenika u razgovor, igranje uloga te izražavanje bojom i likovnom tehnikom kolaž. Cilj radionice je osvještavanje činjenice da zanemarujući pojedinca sa njegovim osobnim resursom ponašanja, potičemo potiskivanje pravih emocija „zamjenjujući autentične osjećaje, socijalno poželjnim“. Sukob autentičnih i socijalno poželjnih čini nas nemirnim, nerijetko bolesnim i bespomoćnim, u sukobu sa samim sobom, posljedično i sa drugima. Dodatno, nedostatna samosvjest uz oslabljenu sposobnost suočavanja sa „brzim promjenama“ koje svakodnevni život zahtijeva, ali i manjak direktnih socijalnih kontakata (utjecaj računala), uzima svoje žrtve. Plakati i letci na temu „Vidi moju šutnju“ završno su oblikovani na predmetu Grafički dizajn, pod vodstvom profesorice Jasmine Bukša, te imaju za cilj osvjestiti postojanje ovog problema kao i važnosti kvalitetnog dijaloga koji se razvija od rođenja, u svakodnevnim interakcijama i predstavlja najmoćnije obrambeno sredstvo, zaštitu našeg cjelovitog zdravlja-tjelesnog, emocionalnog, socijalnog i duhovnog.

Jasmina Bukša, prof.