Upis u drugi razred

Nakon uspješno završenog 1. razreda učenici se anketom odlučuju i kandidiraju za upis u jedan od četiri programa. Učenici imaju mogućnost prijaviti se za kvalifikacijski postupak za upis u dva programa. Ako steknu pravo upisa u oba, odlučuju se za jedan. Ako ne steknu pravo na upis niti u jedan od dva željena progama, nudi im se nastavak školovanja u programima u kojima ima mjesta.

Na temelju uspjeha u 1. godini učenik može steći najviše 40 bodova, a do tog broja bodova dolazi se zbrajanjem ocjene općeg uspjeha (x 2), ocjena iz Hrvatskog jezika, Crtanja i slikanja, Plastičnog oblikovanja, Tehničkog crtanja i Pisma.

Ocjena iz Crtanja i slikanja udvostručuje se učenicima koji žele upisati Aranžersko – scenografski dizajn i Grafički dizajn. Ocjena iz predmeta Plastično oblikovanje udvostručuje se učenicima koji žele upisati program Kiparski dizajn. Ocjena iz predmeta Tehničko crtanje udvostučuje se učenicima koji žele upisati program Industrijski dizajn.

Na prijemnim ispitima za upis u programe učenici mogu steći najviše 60 bodova. Prijemni ispit traje četiri školska sata i učenicima se zadaju dva zadatka. Svaki se zadatak boduje s 30 bodova. Upisna lista dobiva se zbrajanjem bodova koje je učenik stekao na temelju uspjeha u 1. godini i bodova stečenih na prijemnom ispitu (najviše 100 bodova).

Na prijemnom ispitu za svako zanimanje zadaci su drukčiji:

Aranžersko-scenografski dizajner:

1. Kompozicija - suhe tehnike (30 bodova)
2. Oblikovanje u glini prema modelu (30 bodova)

Grafički dizajner:

1. Tonska studija prema promatranom modelu (olovka), (30 bodova)
2. Grafički dizajn - provjera crtačke vještine, inventivnosti, tehničke vještine izvođenja (izvodi se crno - bijelo i rješenje u boji tehnikom po izboru), (30 bodova)

Kiparski dizajner:

1. Crtež olovkom prema zadanom modelu (30 bodova)
2. Oblikovanje u glini prema zadanom modelu (30 bodova)

Industrijski dizajner:

1. Izrada prostornog prikaza prema ortogonalnim projekcijama (olovka), (30 bodova)
2. Izrada modela ili makete prema zadanom nacrtu (papir/karton), (30 bodova)

NAČIN BODOVANJA USPJEHA ZA UPIS U DRUGI RAZRED I ZADACI ZA PRIJEMNI ISPIT

1.ARANŽERSKO–SCENOGRAFSKI DIZAJNER

- crtanje i slikanje x 2

PRIJEMNI ISPIT SE POLAŽE IZ:

- Kompozicija – suhe tehnike (30 bodova)

- Oblikovanje u glini prema modelu (30 bodova)

4. INDUSTRIJSKI DIZAJNER

- crtanje i slikanje
- tehničko crtanje x2

PRIJEMNI ISPIT SE POLAŽE IZ:

- Izrada prostornog prikaza prema ortogonalnim projekcijama (30 bodova)

- Izrada modela ili makete prema zadanom nacrtu (papir, karton) (30 bodova)

7. GRAFIČKI DIZAJNER

- crtanje i slikanje x 2

PRIJEMNI ISPIT SE POLAŽE IZ:

- Tonska studija prema promatranom modelu (olovka) (30 bodova)

- Grafički dizajn-provjera crtačke vještine, inventivnosti, tehničke vještine izvođenja (izvodi se crno-bijelo i rješenje u boji tehnikom po izboru) (30 bodova)

8. KIPARSKI DIZAJNER

- crtanje i slikanje
- plastično oblikovanje x 2

PRIJEMNI ISPIT SE POLAŽE IZ:

- Crtež olovkom prema zadanom modelu (30 bodova)

- Oblikovanje u glini prema zadanom modelu (30 bodova)

PRIBOR KOJI JE POTEBNO DONIJETI NA PRIJEMNI ISPIT

Aranžersko – scenografski dizajn
- ugljen, kolaž papir, ljepilo

Grafički dizajn
- crtaći pribor: olovke raznih tvrdoća, gumica, šiljilo, crni flomasteri ili rapidografi
- slikarski pribor: kistovi, paleta, posudica za vodu, krpica za kistove, slikarska ili slikarske    tehnike po želji (akvarel, tempera, gvaš, kolaž, suhi pastel, tuš u boji)

Industrijski dizajn
- olovke raznih tvrdoća, gumica, šiljilo, set trokuta

Kiparski dizajn
- crtaći pribor: olovke raznih tvrdoća, gumica, šiljilo

Prijemni ispit za upis u zanimanje (za učenike koji su završili prvi razred Likovna umjetnost i dizajn) održavaju se na matičnoj lokaciji Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, na adresi Šetalište XIII divizije 75, Rijeka

u četvrtak, 29.06.2023. od 9,00 do 13,00 sati

- učenici polažu prijemni ispit za zanimanje koje su naveli kao primarni izbor

u petak, 30.06.2023. od 9,00 do 13,00 sati

- učenici polažu prijemni ispit za zanimanje koje su naveli kao drugi izbor (ako ne bude moguć upis u primarni izbor)

(učenici trebaju najkasnije do 8,45 biti ispred ulaza u zgradu Škole, gdje će po njih doći odjelni nastavnik).

Učenici trebaju donijeti vlastiti pribor za rad, materijale će osigurati Škola.

U slučaju opravdanog izostanka s prijemnog ispita učenik i roditelji trebaju Povjerenstvu za upise uputiti zamolbu, s pratećom dokumentacijom,  do najkasnije 03.07.2023. u 10,00 sati.

Neopravdanim izostankom s prijemnog ispita učenik ne stječe pravo upisa u željeni program i nudi mu se nastavak školovanja u programu / zanimanju u kojem ima slobodnih mjesta.

U utorak, 04.07.2023. biti će objavljena rang lista s rezultatima prijemnog ispita i cjelokupnog kvalifikacijskog postupka na oglasnoj ploči i web stranici Škole.

svibanj, 2023.